کلبه

آینده قبرس شمالی
امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403
تبليغات تبليغات

آینده قبرس شمالی


همانطور که آقای امراه چیل در ویدیو اشاره کرد، آینده قبرس شمالی euromy بسیار شگفت انگیز و عالی خواهد بود. بعد از حدود 50 سال جدایی، ضلع شمالی و جنوبی جزیره به حالتی باثبات و تعریف شده می رسد و ورود افراد ثروتمند از سراسر جهان باعث می شود سرمایه گذاری در این کشور باز شود.

در حال حاضر مذاکرات دو طرف قبرس با حمایت سازمان ملل ادامه دارد. در سال 2023، هر دو طرف در مورد موضوعات کلیدی مانند تشکیل دولت مشترک به توافق رسیدند. با این حال، هنوز اختلافات زیادی بر سر مسائل جزئی وجود دارد.

آینده قبرس به پیشرفت در مذاکرات بستگی دارد. در صورت دستیابی دو طرف به توافق جامع، قبرس می تواند به کشوری واحد و مستقل تبدیل شود. این موفقیت بزرگی برای قبرس و منطقه خواهد بود. مذاکرات بر سر قبرس در سازمان ملل در سال 1974 زمانی که قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد آغاز شد. چندین دور مذاکرات در طول سال ها انجام شد، اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد.

در حال حاضر مذاکرات دو طرف در قبرس با حمایت سازمان ملل ادامه دارد. هدف از این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع و قابل قبول برای همه است.

بحث گروهی

دو طرف گفتگو در قبرس عبارتند از:

جمهوری قبرس (طرف یونانی)

جمهوری ترک قبرس شمالی (طرف ترکیه)

ضامن آینده قبرس

سه کشور یونان، ترکیه و بریتانیا به عنوان کشورهای ضامن قبرس شناخته می شوند. این کشورها نقش مهمی در روند صلح در قبرس داشتند.

سازمان ملل

سازمان ملل متحد نقش میانجی را در روند صلح قبرس ایفا می کند. دبیر کل سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه برای این موضوع تعیین می کند.

آخرین تحولات

در سال 2023 دو طرف قبرسی در مورد موضوعات کلیدی مانند تشکیل دولت مشترک به توافق رسیدند. این قرارداد شامل موارد زیر است:

تشکیل دولت مشترک با رئیس جمهور یونان و معاون رئیس جمهور ترکیه

تشکیل مجلس قانونگذاری با 80 کرسی، 56 کرسی برای طرف یونانی و 24 کرسی برای طرف ترک.

تشکیل دادگاه عالی مشترک

با این حال، هنوز در مورد مسائل جزئی اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد مانند:

موقعیت سربازان

منطقه ورشو

تاثیر مذاکرات بر آینده قبرس

آینده مذاکرات قبرس در سازمان ملل نامشخص است. اگر طرفین به توافق کامل برسند، قبرس می تواند به کشوری متحد و مستقل تبدیل شود. این یک دستاورد بزرگ برای قبرس و منطقه است.

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد