کلبه

مزایا و معایب پرینترهای لیزری
امروز دوشنبه 07 اسفند 1402
تبليغات تبليغات

مزایا و معایب پرینترهای لیزری


می خواهید پرینتر بخرید، اما نمی دانید چاپگر لیزری بهتر است یا جوهر افشان؟ هر یک از این چاپگرها دارای کاربردها و مزایا و معایب منحصر به فردی هستند که باید بر اساس آن انتخاب کنید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نگاهی کوتاه به پرینترهای لیزری و جوهرافشان داشته باشیم و شما را با نحوه کار پرینترهای لیزری و همچنین مزایا و معایب پرینترهای لیزری آشنا کنیم. برای اینکه بتوانید با توجه به نیاز و بودجه خود بهترین چاپگر را انتخاب کنید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

قبل از اینکه با مزایا و معایب پرینتر لیزری آشنا شوید، لازم است تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهرافشان را بدانید. اگر قصد خرید چاپگر را دارید و به بازار می روید، نام دو پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان را خواهید شنید و هنگام خرید این دو مدل، مطمئناً دچار سردرگمی و تعجب خواهید شد - چاپگر لیزری یا جوهرافشان. بهتر؟

شما هرگز نمی توانید تشخیص دهید که یک چاپگر لیزری خوب است یا یک چاپگر جوهر افشان. زیرا هر یک از این چاپگرها برای کاربردهای متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. بنابراین، چاپگرهای لیزری گزینه بسیار مناسبی برای چاپ سیاه و سفید با کیفیت بالا بسیاری از اسناد هستند. زیرا سینی های کاغذ مخصوص چاپگرهای لیزری ظرفیت بیشتری دارند.

البته پرینترهای لیزری برای چاپ عکس و اسناد رنگی نیز مناسب هستند، اما در این زمینه به اندازه پرینترهای جوهرافشان نمی رسند; اما پرینترهای لیزری برای ادارات و دانشگاه هایی با حجم چاپ بالا گزینه مناسبی هستند. اگرچه چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس های رنگی با کیفیت و متن واضح مناسب هستند، اما برای دفاتری که حجم بالایی از اسناد سیاه و سفید را چاپ می کنند، گزینه مناسبی نیستند.

به طور کلی، هنگام خرید چاپگر، نیازهای خود را در نظر بگیرید. اگر می خواهید چاپگر حجم زیادی از اسناد را سیاه و سفید چاپ کند، یک چاپگر لیزری بخرید. اما اگر به دنبال چاپگر برای چاپ عکس هستید، بهتر است یک چاپگر جوهرافشان خریداری کنید.

نقش تونر در پرینترهای لیزری

اکنون به بخش میانی می‌رسیم که باید مزایا و معایب پرینترهای لیزری را بدانید. اما قبل از اینکه بدانید جوهر چیست و چه کاری انجام می دهد، باید جوهر را درک کنید. کارتریج منبع تمام رنگ های چاپگر است. در نهایت دو نوع کارتریج چاپگر داریم، پرینترهای لیزری و پرینتر.

کارتریج لیزری حاوی پودر تونر در پرینترهای لیزری و کارتریج جوهر افشان حاوی جوهر در پرینترهای جوهرافشان استفاده می شود. بنابراین تفاوت دیگری که بین پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان وجود دارد این است که پرینترهای لیزری از کارتریج پر از تونر استفاده می کنند اما پرینترهای جوهر افشان از کارتریج پر از جوهر استفاده می کنند. در واقع تونر یک پودر پلی استری است که در اثر حرارت حاصل از همجوشی چاپگر لیزری بر روی کاغذ رسوب می کند.

پرینترهای لیزری چگونه کار می کنند؟

در چاپگرهای لیزری، عاملی که اسناد و تصاویر را چاپ می کند، الکتریسیته ساکن است. یا ساده تر، در چاپگرهای لیزری، از الکتریسیته ساکن برای چسباندن تونر روی کاغذ استفاده می شود. به این صورت که چاپگر لیزری مجهز به مدار فشار قوی برای تولید بارهای الکترونیکی است. اگر بخواهیم فرآیند تولید بارهای الکتریکی که در نهایت منجر به چاپ اسناد و تصاویر در پرینترهای لیزری می شود را با جزئیات بیشتری توضیح دهیم، باید بگوییم که; پس از ارسال فایل، چاپگر شروع به پردازش فایل می کند، اشعه های لیزر در مقابل آینه قرار می گیرند و به آن می تابد، سپس آینه وارد عمل می شود و لیزر را روی درام منعکس می کند که خود دارای بار الکتریکی است.

همزمان با پرتو لیزر، آینه شروع به انعکاس تصویر می کند و سپس با برخورد لیزر به درام، بار مثبت به بار منفی تبدیل می شود. در مراحل بعدی، ذرات ریز تونر به قسمت های دارای بار منفی درام می چسبند. زیرا ذرات تونر دارای بار مثبت هستند. سپس کاغذ وارد چاپگر می شود و چون بار منفی دارد، ذرات تونر را از درام با بار مثبت جذب می کند. سپس کاغذ از میان غلتک هایی به نام غلتک فیوزینگ عبور داده می شود تا ذرات تونر با استفاده از فشار و حرارت ذوب محکم به کاغذ بچسبند و فرآیند چاپ به پایان برسد.

مزایا و معایب پرینترهای لیزری

و اکنون زمان آن رسیده است که مزایا و معایب پرینترهای لیزری را بررسی کنیم و با در نظر گرفتن هر یک از آنها تصمیم بگیرید که آیا پرینتر لیزری انتخاب مناسبی برای شماست یا خیر. البته همانطور که گفته شد پرینترهای لیزری آوافرهنگ برای کاربرانی مناسب است که حجم چاپ بالایی دارند. مزایا و معایب پرینترهای لیزری به شرح زیر است:

مزایای پرینترهای لیزری

• کارتریج های پرینتر لیزری نسبت به کارتریج های چاپگر جوهرافشان طول عمر و ظرفیت بیشتری دارند.

• سرعت چاپ پرینترهای لیزری بیشتر از پرینترهای جوهرافشان است.

• منابع و شارژ مجدد کارتریج های پرینتر لیزری ارزان تر از لوازم و کارتریج های جوهر افشان هستند.

• کیفیت چاپ اسناد سیاه و سفید نسبت به چاپگرهای لیزری برتری دارد.

معایب پرینترهای لیزری

• چاپگرهای لیزری نمی توانند تصاویر گرافیکی با کیفیت بالا را چاپ کنند و فقط چاپگرهای جوهرافشان می توانند.

• اگرچه پرینترهای لیزری قابل حمل در بازار موجود است، اما اکثر مدل های آنها سنگین تر و بزرگتر از چاپگرهای جوهر افشان هستند.

برخلاف پرینترهای رنگی، پرینترهای لیزری از انواع مختلف کاغذ پشتیبانی نمی کنند.

• پرینترهای لیزری گرانتر از پرینترهای جوهرافشان هستند.

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد